You are currently viewing Okiem Trenera NDT
Katarzyna Jaźwińska Kurtas

Okiem Trenera NDT

OKIEM TRENERA

Katarzyna Jaźwińska-Kurtas, Manager ds. Szkoleń i Badań Nieniszczących, Trener.

 

Kasiu, czy kobieta w dzisiejszym świecie dalej musi udowadniać, że może być prawdziwym Ekspertem w obszarach nauk ścisłych i „znać się na rzeczy” lepiej niż mężczyźni?

      A dlaczego w ogóle mamy konkurować  z mężczyznami i cokolwiek udowadniać? Myślę, że to czy ktoś jest ekspertem w swojej dziedzinie nie zależy od płci. Ten stereotyp odchodzi do lamusa, bo coraz częściej widzimy wokół nas wiele mądrych, zorganizowanych i prężnie działających kobiet, będących ekspertami w różnych dziedzinach, prowadzących liczne badania naukowe, swoje własne biznesy.

Ale nie powiem, kiedy zaczynałam studia i to na typowo „męskiej” uczelni wielokrotnie spotykałyśmy się z koleżankami (i nie było ich aż tak wiele) z uszczypliwościami dotyczącymi obranego kierunku rozwoju, później w mojej pierwszej pracy zawodowej również musiałam się rozpychać łokciami, by pośród męskiego i dużo starszego grona jako najmłodszy z kierowników kontroli jakości móc wyrazić swoje, często niewygodne dla innych zdanie.

Lubisz prowadzić szkolenia? Co daje Ci  w tym największą satysfakcję?

      Tak, bardzo lubię, choć zaczynałam po drugiej stronie czyli jako egzaminator, przez długi czas nie sadziłam, że odnajdę się jako wykładowca. Zachęcona przez kolegę po fachu poprowadziłam najpierw część praktyczną, potem całe szkolenie i tak się zaczęło.

Największą satysfakcję czuję na pewno z kontaktu z kursantami i możliwości dzielenia się wiadomościami z coraz młodszymi rocznikami, niestety😊. Bardzo lubię kiedy na szkoleniu pojawiają się kobiety, są naprawdę bardzo zdeterminowane, zorganizowane i działają niezwykle mobilizująco na Panów.

Czy zdarza Ci się w codziennych sytuacjach myśleć o tym, że przeprowadziłabyś jedno z badań NDT aby coś sprawdzić?

     Tak, ilekroć przebywałam u dziadków, którzy posiadają dom z lat siedemdziesiątych i widzę instalację energii grzewczej pospawaną przez ówczesnego „fachowca” zastanawiam się jak to możliwe, że to wszystko jeszcze trzyma się kupy, myślę, że nie znał znaczenia słów „badania nieniszczące” (śmiech).

Co by się mogło stać gdyby badania nieniszczące nie były wykonywane?  Dlaczego jest tak ważne, aby potrafić je właściwie przeprowadzić.

     Badania nieniszczące to narzędzia, które dają nam ogrom możliwości i sposobów, by na co dzień czuć się po prostu bezpiecznie.

Żyjąc, nie zastanawiamy się nad tym ile pracy i wysiłku włożono w badania, by móc bezpiecznie przejść przez most, pójść na stadion i obejrzeć mecz pod zadaszeniem nie martwiąc się czy nie zawali się nam na głowę, nie myślimy o tym jak ważne są kwalifikacje personelu badań nieniszczących i że to od ich wiedzy, doświadczenia i umiejętności zależy ludzkie życie.

Trudno wymienić wszystkie zalety badań nieniszczących, ale oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, te które nasuwają się w pierwszej kolejności to oszczędności osiągane przez eliminowanie z procesu produkcji półwyrobów lub wyrobów wadliwych, zmniejszenie do minimum awaryjności urządzeń, zapewnienie porównywalnej jakość wyrobów i wiele, wiele innych.

       Nie należy zapominać również o tym, że badania nieniszczące to nie tylko przemysł, ale czy można sobie móc wyobrazić na przykład współczesną medycynę bez promieni X czy gamma, przecież zdjęcie rentgenowskie zęba czy złamanej ręki to również badanie nieniszczące😊

Dziękuję Kasiu za rozmowę!

DM

———————————————————

Katarzyna Jaźwińska-Kurtas ukończyła studia jako magister inżynier mechaniki na Politechnice Poznańskiej, na Wydziale Budowy Maszyn, kierunku Fizyka Techniczna.

Od 1.04.2020 jest Wykładowcą i Managerem ds. Szkoleń i Badań NDT w TUV Thuringen Polska gdzie organizuje Centrum Szkoleniowe NDT.

Co mówią o niej koledzy i koleżanki z pracy?

Kasia jest uporządkowana jak to fizyk, rzeczowa i konkretna. Profesjonalistka, wymagająca dużo od siebie. To bardzo życzliwy i zawsze pomocny człowiek.

Prywatnie uwielbia jazdę na nartach, podróże i kryminały.