DYREKTYWA CIŚNIENIOWA (PED) 2014/68/UE – Pytania i odpowiedzi
Ostatnio udostępniliśmy w naszych mediach Quiz dotyczący znajomości Dyrektywy Ciśnieniowej (PED) 2014/68/UE.
Cieszył się on dużym zainteresowaniem, a kilka pytań przysporzyło szczególnych trudności odpowiadającym na pytania.
Postaramy się zatem rozwiać wątpliwości i omówić pytania, które spotkały się z największa liczbą błędnych odpowiedzi.
💥Czy Dyrektywy są przepisami powszechnie obowiązującymi?
Tylko 40% odpowiedziało prawidłowo, że NIE.
Akty prawne powszechnie obowiązujące skierowane są do adresata generalnego, a więc osób nieokreślonych imiennie. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia i akty prawa miejscowego.
Dyrektywa jest aktem ustawodawczym wyznaczającym cel, który muszą osiągnąć kraje UE. Sposób jego osiągnięcia określają jednak poszczególne kraje za pośrednictwem swoich własnych aktów prawnych.
💥💥 Czy importer może przeprowadzić ocenę zgodności urządzenia ciśnieniowego za producenta?
NIE
Nie może tego zrobić ZA producenta, zwłaszcza, że z reguły nie posiada dokładnej wiedzy o procesie projektowania i produkcji. Obowiązkiem importera jest zapewnienie sporządzenia przez producenta dokumentacji technicznej, oznakowanie przez niego znakiem CE oraz dołączenie instrukcji obsługi i informacji na temat bezpieczeństwa urządzenia. Importer może przeprowadzić ocenę zgodności w jednym przypadku. Kiedy zostanie w sposób formalnoprawny na podstawie pisemnego pełnomocnictwa upoważnionym przedstawicielem producenta. Przepisy wyraźnie określają, że proces oceny zgodności może przeprowadzić wyłącznie producent lub upoważniony do tego przedstawiciel. Importer nie jest wyznaczony z automatu przez producenta, by działać w jego imieniu, zatem może zostać upoważnionym przedstawicielem producenta, ale nie musi nim być.
💥💥💥Kiedy danych identyfikacyjnych nie musi być na urządzeniu?
Dane identyfikacyjne muszą być na urządzeniu ZAWSZE poza ściśle określonymi wyjątkami – kiedy urządzenie lub zespół są tak małe, że nie ma gdzie tych danych umieścić lub kiedy umieszczenie danych zakłócałoby prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Poza tymi sytuacjami dane identyfikacyjne muszą być zawsze zamieszczone na urządzeniu.
💥💥💥💥Kto ponosi odpowiedzialność za odzyskanie urządzenia od użytkownika (np. gdy sprzęt jest wadliwy)?
ZARÓWNO PRODUCENT I IMPORTER
Importer ma obowiązek współpracować z organami kontroli i nadzoru rynku we wszystkich podejmowanych działaniach mających na celu usunięcie zagrożeń stwarzanych przez urządzenie ciśnieniowe lub zespół wprowadzony do obrotu.
Jeżeli importer posiada przesłanki, że wg niego urządzenie lub zespół nie jest zgodny z wymogami bezpieczeństwa, ma zapewnić ich zgodność zanim wprowadzi je do obrotu w UE. Jeżeli stanowią one zagrożenie, importer ma powiadomić o tym producenta oraz organy nadzoru rynku.
💥💥💥💥💥Jeżeli użytkownik sam robi instalację, to podlega ona ocenie zgodności z dyrektywą ciśnieniową PED?
NIE, ROBI JĄ NA WŁASNE RYZYKO. Wymagania dyrektywy nie obejmują scalania urządzeń ciśnieniowych w zespoły, prowadzonego w miejscu ich użytkowania. Robione jest to na odpowiedzialność użytkownika, a nie jak ma to miejsce w przypadku instalacji przemysłowych, gdzie obowiązują wymagania dyrektywy.
💥💥💥💥💥💥 Kto decyduje o wyborze modułu oceny zgodności?
Zawsze decyduje PRODUCENT. Wybór odpowiedniego modułu oceny zgodności zależy od producenta, który bierze pod uwagę kategorię urządzenia ciśnieniowego oraz jego potencjalne ryzyko. Kategoria jest określana na podstawie parametrów takich jak rodzaj urządzenia, ciśnienie robocze, objętość lub średnica nominalna oraz rodzaj medium (grupa płynów). Producent jest zobowiązany do spełnienia wymagań określonych w wybranym module oceny zgodności, a także do współpracy z jednostką notyfikowaną, jeśli jest to wymagane dla danej kategorii. Finalna decyzja spoczywa na producencie, ale musi być zgodna z wymogami dyrektywy PED. Na życzenie klienta producent może przeprowadzić ocenę zgodności według wyższego modułu (procedury).
💥💥💥💥💥💥💥Kiedy można umieścić oznakowanie CE na urządzeniu?
Kiedy spełnione są wymogi WSZYSTKICH wymaganych dla urządzenia ciśnieniowego lub zespołu Dyrektyw. Jeśli jednostka notyfikowana uczestniczy w etapie kontroli produkcji za oznakowaniem CE podaje się numer identyfikacyjny jednostki.
Numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej umieszcza producent lub jednostka bądź upoważniony przedstawiciel producenta wg wskazówek jednostki.
💥💥💥💥💥💥💥💥Czy urząd celny może podjąć decyzję odnośnie zgody na dopuszczenie lub nie na rynek EU urządzenia ciśnieniowego?
Urząd celny NIE MOŻE podjąć takiej decyzji, ale może wstrzymać poprzez poinformowanie odpowiedniego organu nadzoru rynku, który podejmie dalsze decyzje. Może nią być:
1. uznanie, że zgłoszenie było bezzasadne
2. nakaz odesłania lub zniszczenia wyrobu
3. warunkowa zgoda na wprowadzenie na teren UE np. na okres 3 miesięcy i dostosowanie się do wymogów (importer lub importer z producentem). Konieczne jest w tym terminie przekazanie dowodów na działania naprawcze.
Jeżeli masz pytania dotyczące Dyrektywy PED, zapraszamy do kontaktu z naszymi Ekspertami.
W ramach ścisłej współpracy z jednostką notyfikowaną TÜV Thüringen e.V nasi pracownicy świadczą usługi w oparciu o notyfikację nr 0090.
A dla wszystkich chcących pogłębić swoją wiedzę na temat Dyrektywy PED – zobacz program i zapytaj o szkolenia.