Nie taki diabeł straszny....
Autor-Jacek Borysewicz, Regionalny Kierownik Sprzedaży.
Rozmawiając z klientami często spotykam się z pytaniami dotyczącymi obszaru certyfikacji, zarówno systemów jak i wyrobów. Najczęściej pojawiają się wątpliwości:
Czy w ogóle warto?
Ile to kosztuje?
Jak szybko można uzyskać certyfikat?
Jak to często w życiu bywa przed każdym wyzwaniem mamy pewne obawy i obiekcje, choć nie zawsze zasadne.
Na pierwsze pytanie (czy warto?) odpowiadam, że tak – warto, zważywszy na czas w jakim się znajdujemy. Certyfikat to nie tylko kartka papieru, którą wieszamy na ścianie i możliwość przystępowania do przetargów, ale coś więcej. To możliwość odznaczenia się na tle konkurencji pod względem jakości.
Certyfikacja w zależności od rodzaju, daje np. możliwość nadawania znaku CE na swój wyrób, co czyni z firmy wykonawcę, a nie podwykonawcę.
Inna strona posiadania certyfikatu jest taka – myślę że często Państwo w swojej pracy weryfikujecie partnerów biznesowych w prosty sposób dostępny dla wszystkich. Jaki? Wchodząc na ich stronę www.
Tymi samymi kategoriami myśli Wasz klient chcąc zweryfikować Waszą organizację. Wyświetla Waszą stronę, aby sprawdzić czy firma posiada stosowne certyfikaty, potrzebne w realizacji potencjalnego zlecenia (certyfikacja obowiązkowa w zakresie narzuconym prawem) ale również w celu uwiarygodnienia działań firmy w zakresie jakości oferowanych usług czy produktów.
Jak Państwo myślą – zadzwonią? A gdyby tam nie było wzmianki na ten temat? Często bywa po prostu tak, że klient przechodzi obok Waszej oferty … i szuka dalej. I tutaj może pomóc TÜV Thüringen, którego logo jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych znaków. Kojarzy się z wiarygodnością, jakością i bezpieczeństwem, co przekłada się również na postrzeganie firm legitymujących się certyfikatem TÜV Thüringen.
Często powtarzam, że certyfikat jest formą narzędzia, który użyty w odpowiedni sposób przysporzy Państwu wiele korzyści. Nie tylko porządkuje, potwierdza jakość i bezpieczeństwo ale pozwala wejść na nowe rynki, w tym zagraniczne.
ILE to kosztuje?
To moje ulubione pytanie Jest spora grupa Klientów, która wyobraża sobie, że współpraca z TÜV wiąże się z kosztami wręcz astronomicznymi (jednostka niemiecka to i ceny muszą być „niemieckie”). Nic bardziej mylnego.
TÜV Thüringen Polska jako jedyny TÜV w Polsce posiada 50% kapitału polskiego! Jesteśmy więc w części rodzimą jednostką, korzystającą z doświadczeń i tradycji uznanej na całym świecie marki TÜV. Certyfikujemy wyroby w oparciu o akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.
Uspokajam zatem. Koszty certyfikacji są dostosowane do realiów rynku polskiego i są rozłożone w czasie, co wynika z cyklów audytowych, a do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie.
Ponadto w myśl zasady „Informacja cenniejsza od pieniędzy” warto zapytać swoich lokalnych przedstawicieli firm dofinansowujących o możliwe wsparcie w tym obszarze.
Jak szybko można uzyskać certyfikat?
Jak to mawiał klasyk „Czas jest pojęciem względnym”. Aby przystąpić do audytu certyfikującego należy wdrożyć i zwalidować odpowiedni system zapewnienia jakości w organizacji. Wdrożenie i jego czas w dużej mierze zależeć będzie od specyfiki organizacji oraz osoby/firmy wdrażającej. Dlatego kluczową rolę w tym procesie odgrywa osoba/firma wdrożeniowa na barkach której spoczywać będzie możliwie bezbolesne, nie dezorganizujące pracę, lecz skrupulatne przygotowanie Państwa do Audytu certyfikacyjnego prowadzonego przez bezstronnych audytorów/ inspektorów TÜV Thüringen Polska.
Systemy zarządzania ISO jak np. ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, tu przyjmuje się, że proces od początku wdrożenia do czasu Audytu certyfikacyjnego może się zamknąć w około pół roku (dużo zależy jednak od Państwa, oraz od tego czy będziecie Państwo certyfikować je razem czy każdą osobno).
Normy techniczne jak np. ISO 3834, EN 1090, EN 15085 czas od wdrożenia do czasu podejścia do Audytu jest nieco krótszy, może to być od 3 do 5 miesięcy. Tu podobnie jak w certyfikacji systemowej może pomóc osoba/firma, która zawodowo zajmuje się przygotowaniem zakładów do certyfikacji przez jednostki takie jak TÜV Thüringen Polska.
W procesie tym jak i przy certyfikacji Systemów Zarządzania Jakością występuje dużo zmiennych i nieprzewidzianych sytuacji, które wpływają ostatecznie na czas. Nie ma reguły! 
Podsumowując moje przemyślenia w temacie certyfikacji chciałbym jeszcze raz podkreślić, że warto się certyfikować, a sama procedura certyfikacji nie jest taka straszna jak ją malują …
Biorąc pod uwagę mnogość usług, które oferuje TÜV Thüringen Polska, nie sposób tu o nich wszystkich wspomnieć, a jeżeli poczuliście Państwo pewien niedosyt informacji lub macie pytania – zapraszam do kontaktu.
Postaram się pomóc i rozwiać Państwa wątpliwości.
Pozdrawiam!
Jacek Borysewicz